logo

Sakın bunu yapmayın, yaptırtmayın!

Otomobillerde sıcak havalarda en çok zorlanan aksam frenler. Frenlerinizi sağlıklı kullanmak için yapmamanız gerekenler;

Sıcak havalar otomobiller için zararlı olmaya başladı. Özellikle ısınan hava otomobillerin lastiklerinde aşınmalara, fren sistemlerindeki tahribatları arttırmaya başladı. En büyük sorun olarak görünen ise fren sistemindeki tahribatlar. Bunun sebebi ise sürücülerin bilgi eksikliğinden kaynaklanıyor.

Sıcağın had safhaya ulaştığı noktalarda frenin verimli kullanılması gerekiyor. Yokuş inişlerinde motor freninden faydalanılıp aracı yavaşlatmak en doğrusu. Aksi takdirde balatalar, diskler ısınır frenler tutmamaya başlar. Hele ki bunun üzerine herhangi bir dinlenme tesisinde mola verdiğinizde hemen yıkamacının aşırı derecede ısınmış tekerlere ve disklere su tutması fren sisteminde tahribat yaratır.

Sıcak günlerde otomobiliniz normal bir sıcaklığa inmeden kesinlikle yıkamaya sokmayın! Yıkatmak zorunda kalırsanız da tekerleklerine su tutturmayın. Sıcak diskler soğuk su ile karşılaşınca özelliğini kaybeder ve yamulur. Bunun sonucunda frenlerde dengesizlik, frene basıldığında tiz bir ses çıkar. Problemin giderilmesi içinse diskler tornaya girer ya da yenisi ile değiştirilir.

Tornaya giren diskler ilk karşılaştığı su darbesinde yeniden eski haline döner. Bu sebepten dolayı disklerinizi orjinali ile değiştirmenizi tavsiye ederim. Fren balatalarınızı da orjinal almaya gayret gösterin. Aksi taktirde servise veya bakıma gittiğinizde cebinizden 400-500 TL çıkabilir.

 
  insta  
 
Hizmet verdiği operasyonel kiralama firmaları ve günlük kiralama talepleri bulunan özel ve tüzel kişilere Türkiye’nin her yerinde seyahat programı ve araç tercihine göre araç kiralama hizmetimiz bulunmaktadır.
Operasyonel oto kiralama hizmeti alacak olan firmanın talebi doğrultusunda her marka araç kiralama hizmetimiz bulunmakta olup, kiracı firmanın faaliyet gösterdiği alana ve bölgeye göre alternatif araç grupları ile seçimlerine yardımcı olurken iyi ve en kaliteli hizmeti almalarını sağlamaktadır.
Müşterilerimizin özel günlerinde ve/veya iş seyahatlerinde programlarına eşlik edebilecek şoförlü araç kiralama hizmetleri sunulmaktadır.